Ebeveynlerin belki de en çok zorlandığı konulardan biri, çocuğun ev içi kuralları dinlememesi, sürekli ebeveynleriyle inatlaşması ve ağlayarak isteklerini yaptırması olabilmektedir. “Çocuğum sürekli benimle inatlaşıyor”, “Hiçbir dediğimi yapmıyor”, “İstediği her şeyi yaptırmak için ağlıyor”, “Ne söylesek hayır cevabını veriyor” diyorsanız çocuğunuz sizinle inatlaşıyor olabilir. Bu inatlaşmanın altında yatan nedeni bilmek ve sağlıklı yollardan çocuk ile iletişim kurmak çok önemlidir.

Bu durumun çocuğun gelişiminde bireyselleşmesinin  bir aşaması olduğunu bilmek ve çocuk ile inatlaşmadan süreci sakin,şefkatli,onu anlayarak,sabırlı bir şekilde çözümlemek ilk adım olmalıdır.Çocuk ile inatlaşmak,bağırmak,ceza vermek,küsmek,tehdit etmek,öfkelenmek gibi tepkileriniz çocuğunuzun da öfkelenmesine neden olabilmektedir.

İnatlaşarak,ağlayarak istediği şeyi   yapmasına izin vermek bu durumu pekiştirmeye yol açar. Her ağladığında kuralların değiştiğini gören çocuk isteklerini ağlayarak ve inatlaşarak seçme yoluna başvurur ve bunu alışkanlık haline getirir.Bu yüzden çocuğun ağlayarak ya da inatlaşarak verdiği mesaj anlaşılmalıdır.

Ağlama ve öfke dönemlerinde çocuğu görmezden gelmek, ”odana git ağla! ” demek çocuğu yok saymak olacaktır. Bu yüzden ağlayarak bir mesaj veriyorsa  yanında olarak ”buradayım seni anlıyorum  ve seni önemsiyorum”mesajını çocuğa hissettirmek önemlidir.

İnatlaştığı konu ne ise buna uygun birlikte çözüm yolları  aranmalı ve bireyselleşmesine destek olunmalıdır. Örneğin yemek yemek istemeyen çocuğa ”hayır  bunu yiceksin!” demek yerine evde olan 2-3 seçenek sunularak seçmesi istenilebilir.

Kendi başına yapmak istediği şeyler konusunda desteklenmesi bireyselleşmesi açısından oldukça önemlidir. Örneğin kıyafeti kendi seçmesi  gibi olabilir.”Hayır!” demek yerine neden istediği şeyin yapılamayacağını yaşına uygun bir şekilde anlatmak çok önemlidir.Unutulmamalı ki ”hayır”demek inatçılığı pekiştirmeye yol açar.Hiç kural olmadan her istediğini sınırsızca yapması da çocukta huzursuzluğa ve inatçılığa yol açabilir. Çocuklar sınıra kendilerini güvende  hissetmek  için ihtiyaç duyarlar.

Belli kritik dönemlerde ve zamanlarda çocuğun inatlaşabileceğini unutmamak gerekir.İnatlaştığı konu ne ise  ona uygun birlikte çözüm yolları bulmak önemlidir .Fakat çocuğun inatlaşma problemi hiç geçmiyor artarak devam ediyorsa bir uzmandan destek almak bu sürecin sağlıklı bir şekilde çözülmesi  oldukça önemlidir.Bu süreçte hepinize kolaylıklar diliyorum.

Kaynaklar:

Uzman Psikolog Merve Kırna

Akademisyen Simge Soydan