Sizinle aynı yatakta uyuyan çocuğunuzu bir anda kendi odasına alıştırma çabalarınız çoğunlukla geçecek çocuğunuzun geri yanınıza gelmesiyle sonuçlanacaktır.

Eğer çocuğunuzla aynı yatağı paylaşıyorsanız ilk adımınız çocuğunuzu aynı odada ayrı yatakta uyumaya alıştırmak olmalıdır.

Çocuğunuzu aynı oda ayrı yatağa alıştırırken bir sonraki adımımız olan ayrı odasına alıştırmak adına çalışmalara da başlayacağız.

Peki bunu nasıl yapacağız?

Öncelikle çocuğun kendi odasında kendini güvende hissetmesini sağlamak gerekiyor.

Bunun için de gün içeresinde çocuğun kendi odasında onunla birlikte vakit geçirmemiz gerekecek.

Oyun oynarken bu alanları kullanmanız çocuğun o alanlara hakim olarak güven duymasını sağlar.

Oyun esnasında yatağın altını araba garajına çevirebilir, dolapların içine bebeklerini uyutmaları için yatak yapabilirsiniz.

Ayrıca sizin odanızda yattığı sürece birlikte camdan yansıyan gölgeleri sessizlikte duyulan farklı sesleri tahmin etmek gibi oyunlar oynamanız da faydalı olacaktır.

Geçişe hazırlık sürecinde çocuğunuzun öğle uykularını odasında uyuması da uyumu kolaylaştıran bir faktördür.

Diş fırçalama, kitap okuma vb. uyku rutinlerini birleyerek düzenli olarak uygulamak çocuğun uykuya geçişlerini kolaylaştırır.

Unutmayın, çocuklar rutinleri severler.

Fakat yeni odaya alışma sürecinin çocuğun hayatında taşınma, yeni kardeşi olması, hastalık vb. çocuğun günlük hayatını etkileyecek bir sürece denk getirmeyin… Bu süreçte hepinize kolaylıklar diliyorum.