İnsanlarda beyin-zekâ gelişiminin %70’lik kısmı okul öncesi yani 0-6 yaş aralığında gelişmektedir. Bu zamanı ne kadar verimli kullanırsak o kadar işlevsel bir zekâ ile karşı karşıya kalabiliriz. Beynimizi bir labirente benzetebiliriz. Hazıra konma,neden sonuç ilişkisi kurmadan sonuca ulaşan bireyler beynin ileri boyutunda bulunan odacıklara ulaşamaz. Sonuç olarakta “BEN YAPAMIYORUM” “ZATEN YAPAMAM” olarak gelişir gider…

Oysaki ;

Algoritma gibi, beyne ne kadar yönerge verirsek, ne kadar sorun çözersek beyin de o kadar kapsamlı çalışır. Okul öncesi dönemde verilen robotik kodlama, mental aritmetik dersleri gibi branş dersleri çocukların keyifli vakit geçirmesinin yanı sıra pratik zeka, işlevsel beyin kullanımı gibi önemli amaçlara sahiptir. Çocuklar Robotik Kodlamada verilen bir algoritmanın düzenini sıralamasını ve uygulamada yapılacak teknikleri veya yanlışları gözlemleyebilmekte ve beyni o şekilde programlayabilmektedir. Aynı şekilde mental aritmetikte farklı dizinimdeki abaküsü beynin hafızasına alması ve bir süre sonra göz önünde varmışçasına 5’li 6’lı 7’li ve daha fazla basamaklı sayıları saniyeler içerisinde cevaplayabilmekte ve çevresindeki insanları şaşkınlık uyandırmaktadır. 

Biz ebeveynler olarak çocukların geçirdikleri zamanları kaliteli ve daha işlevsel hale getirmek kendi ellerimizde…Sizlere faydalı olabilecek telefon veya tablet saatlerinde aşağıdaki önerilen uygulamalarla çocuklarımızın eğlenmelerinin yanı sıra, kaliteli zaman geçirmesini sağlamak, zekâ gelişimine de oldukça katkı sağlayacaktır.

• Code.org (bir çok ülkede kullanılan uygulama öncelikli olarak bunu tavsiye ediyorum. Kurlar sonunda sertıfanızıalabilirsiniz.)

• Mental-up

• Codespark

• Scratch-jr (aplikasyon uygulamasında kedi logosu var)

• Code-a-pillar